A kék galambok és kékes rétihéják érkezése már a tél közeledtét jelzi – Körös Hírcentrum

a-kek-galambok-es-kekes-retihejak-erkezese-mar-a-tel-kozeledtet-jelzi-–-koros-hircentrum

A Körös-Maros Nemzeti Park védett tájain minden évszakban érdemes nyitott szemmel járni. Jól megfigyelhető, hogy a különböző évszakokban eltérő madárvilággal találkozhatunk pusztáinkon.

Az őszi vonulás időszakában kétirányú madármozgást tapasztalhatunk. Egyrészt a nálunk költő fajok jó része déli területekre vonul, másrészt a tőlünk északra költő fajok hozzánk érkeznek telelni. Amikor ezek az északi madarak elkezdenek megjelenni, az már a tél közeledtének egyértelmű jele.

Az egyik ilyen nagyon jellegzetes faj a kékes rétihéja, mely csak a téli időszakban figyelhető meg nálunk. A Csanádi pusztákon már október elején is feltűnt néhány példány, majd október-november fordulóján látványosan megnőtt a számuk. Ahogy közeledünk a tél felé, egyre több kékes rétihéja állomásozik a térségben. A hímek az őszi-téli puszta egyik legszebb madarai. Nagyon világos, szinte kékbe hajló hamvas szürke tollruhájuk van, melyet sötét fekete szárnyvégek díszítenek. Emellett élénksárga szemeik és jellegzetes, baglyokra emlékeztető fejformájuk van.

A másik, szintén a tél közeledtét jelző faj a kék galamb, mely Magyarországon is költ, de inkább a középhegységi erdőkben, bükkösökben. Az Alföldre csak telelni érkezik, esetenként több százas csapatokban. Idén a szokásosnál korábban, már október végén megjelent egy 40 fős csapat, melyet Montág-puszta északi részén észleltünk. Azóta is több alkalommal feltűntek.

Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park

Kezdjük tiszta Appal!

Hallgass, vagy szólj be!

Töltsd le mobilalkalmazásunkat, hogy éjjel-nappal együtt lehessünk!

Hallgass minket bárhol és bármikor!

Vegyél részt nyereményjátékainkban, kérj dalt a kívánságműsorban, vagy értesíts bennünket talált állatokról, közlekedési helyzetről, rendkívüli eseményekről.

Hallgass minket bárhol, vagy küldd el nekünk hangüzeneted az alkalmazással!